Леопардов гекон (Eublepharis macularius) – перфектният първи екзотичен домашен любимец
Леопардовият гекон (Eublepharis macularius) е едно от най-лесните за отглеждане и най-разпространени в хобито влечуги. Това е перфектн домашен любимец за млади и активни хора, които нямат много време за отделяне в грижи за животно. Няма нужда от всекидневни разходки, няма нужда да търсите хотел за домашни любимци, когато заминавате командировка или на почивка. Просто оставяте малко повече вода и храна и следващите няколко седмици, вашето геконче ще е супер. Няма козина – което значи че първо – не предизвикват алергии, второ не изисква специална грижа за поддръжка и не на последно място – диванът и дрехите ви няма да са покрити с неприятни косми 🙂
Леопардовите гекони са излючително кротки и не изискват голям терариум. Лесно свикват да бъдат държани в ръка, дори и деца. Те също така са и лесни за развъждане и имат огромно разнообразие от цветови форми (мутации) – за тях ще отделим отделна статия. Мъжките достигат размери 20-25 см. а женските 18-21 см. Полът зависи от температурата на която са инкубирани яйцата. При инкубация на 26-28 градуса излизат предимно женски, а при температури от 30-32 градуса – предимно мъжки. Инкубационния период е 40-60 дни в зависимост от температурата. Малките се излюпват с бебешка окраска, която драстично се променя с растежа на животинката. При добро хранене могат да достигнат полова зрялост за около година.
Как да определим пола на леопардов гекон?
Снимка от книгата на Ron Tremper – „Leopard geckos the Next Generations“, на която можете да видите промяната на цветът от излюпването до 12-тата седмица.
В природата Леопардовите гекони обитават сухите, скалисти и пустинни райони на Афганистан, Пакистан, Северозападна Индия и някои части на Иран. Не много приятно място, с големи температурни амплитуди, което обаче прави леопардовите гекони изключително издръжливи. През зимата температурите по тези места падат под 10 градуса. Тогава геконите влизат в дупки под земята и изпадат в полу-хибернация, изкарвайки зимата само с натрупаните хранителни вещества в опашките им. Леопардовите гекони са самостоятелни и рядко живеят с други животни. Те са нощни животни и през деня се крият в дупки и под камъни. Излизат на лов на разсъмване и привечер, като се хранят главно с насекоми. Отглеждане Терариум – за възрастно животно терариум с размери 45х30х30 (ДхВхШ) е напълно достатъчен. Чифт гекони съвсем спокойно могат да живеят в терариум с размери 80х40х40 (ДхВхШ). Тези гекони не се катерят по стъкло и това ви дава възможност да използвате и отворен терариум, но първо трябва да се уверите, че е достатъчно висок да попречи на животното да избяга. Никога не слагайте повече от един мъжки в терариум! Когато съзреят мъжките стават много териториални и се бият понякога и до смърт. За укритие можете да използвате или парчета корк. Ако използвате клони, камъни или друга декорация взета от природата, задължително трябва да я дезинфекцирате! Растения в терариума не са нужни, но ако използвате е най-добре да са изкуствени, защото не изискват грижи и не могат да навредят на животното. Субстрат – използвайте специален фин пясък за влечуги, който е безвреден при поглъщане. Не е препоръчително да използвате пясък взет от природата. Бебетата трябва да се държат на домакинска хартия, докато поотраснат. Храна – леопардовите гекони са насекомоядни и се хранят главно с щурци и брашнени червеи. Като разнообразие на вече пораснали гекони, могат да се дават скакалци и Zoophobas morio. За по милостивите от вас – не е нужно насекомите да са живи – леопардовите гекони лесно привикват към хранене с косервирани щурци с пинцета. Храната трябва да бъде поръсвана с калций + витамин D3 в противен случай животното ще развие рахит. Добре е, веднъж в седмицата, да се дават и витамини. Температура и осветление – най-добрият вариант за отопление на терариум за леопардов гекон е отоплителната подложка. Тя трябва да бъде поставена под терариума или на задната/страничната стена и да покрива половината от площа, за да има по-голям температурен диапазон и животното само да си избира в коя част да стои. Оптималната температурата в топлата точка трябва да бъде 30-32 °C, а в хладния край 25-27 °C. Вземете си термометър, за да следите температурата. Тъй като са нощни животни, съответно – не изискват специална УВ лампа. Влажност и вода – купичка с вода е напълно достатъчна за да осигури достатъчно влага на възрастен гекон. Когато гекона се готви да сменя кожа задължително трябва да навлажните част от терариума. Това може и да не се прави ако им осигурите укритие, което да държите влажно с помощта на мъх .
Sunglow леопардов гекон – преди и след смяна на кожаАко влажността е твърде ниска, може да остане кожа по пръстите на гекона и да рискувате да изгуби нокът или по-лошо – пръст. Когато се готви да сменя кожа, леопардовият гекон става бял и до няколко часа започва да си изяжда старата кожа затова рядко ще намирате остатъци от кожа в терариума.